Před nějakým časem mě požádala paní Kachyňová z Břemí, abych ji pomohl v pátrání po svých předcích z rodiny Benischků. Rád jsem vyhověl a tak jsme vytvořili rodokmen celkem velké rodiny, jejíž kořeny sahají hluboko do 17. století. Při této práci jsem celkem náhodně v německé wikipedii narazil na jméno Benischek. Stálo tam, že ve slezské obci Filipsdorf (Filipovice) se dne 23. února roku 1841 narodil „Josef Benischek (* 23. Februar 1841 in Philippsdorf, Schlesien; † 16. Juli 1896 in Prag) war ein österreichischer Architekt“ v překladu „Josef Benischek (narozen 23. února 1841 ve Philippsdorfu, Slezsko, † 16. července 1896 v Praze) byl rakouský architekt.“
Dále se zde o něm píše, že po absolvování gymnasia v Opavě studoval v letech 1861 až 1865 na polytechnické škole ve Vídni. V roc 1873 se přestěhoval do Prahy a stal se hlavním architektem v rakouské bance Immobilien-Bank. Stal se členem německé polytechnické asociace v Praze. Od roku 1870 byl členem rakouské inženýrské a architektonické asociace a od roku 1885 do roku 1891 byl předsedou Komory inženýrů v Čechách.
Jako architekt se podílel na projektování významných budov v Praze i v jiných městecg v Čechách na př. Administrativní budova United Turnu-Krallup-Prager Eisenbahn a Böhmische Nordbahn Prague (Spojené Kralupsko-pražské železné dráhy a Česká severní dráha Praha, Nový zámek v Dalovicích u Karlových Varů pro barona Friedricha Riedla von Riedenstein, tělocvična a obřadní síň na hřbitově v Rumburku, či rozšíření parkhotelu Pupp v Karlových Varech.
Bohužel nic nevíme o jeho osobním životě. Přesto si myslím, že je na místě si osobnost architekta Josefa Benischka připomenout. Náhledem do matriky narození pro obec Filipovice, osignované značkou J VI 9, na straně 30, zjistíme, že Josef Benischek se narodil manželům Janu a Kateřině Benischkovým ve Filipovicích v domě číslo popisné 24. Dům jistě od doby jeho narození doznal zásadních proměn, nicméně dodnes stojí a je nyní ve vlastnictví manželů Jadrných.